Fontos, hogy vagyonőreinket csak törvényes keretek között foglalkoztatjuk, azaz kivétel nélkül mindenkit bejelentünk, és dolgozóink számára versenyképes, valós jövedelmet biztosítunk. Az „open book” rendszer hívei vagyunk, így a megbízó bármikor betekinthet a munkáltatói szerződésekbe és a kifizetésekbe.

Nagy hangsúlyt fektetünk a munkaerő-kiválasztásra, mivel számunkra elfogadhatatlan az az elv, hogy „csak pulzusa legyen, addig jó lesz, amíg a megbízó nem emel kifogást”. Olyan munkaerőre van szükségünk, aki maradéktalanul el tudja látni a rá bízott feladatokat, adott esetben képes önálló döntéseket hozni, munkavégzése során informatikai rendszerünket felhasználói szinten kezelni, valamint alkalmas a szakmai továbbfejlődésre is.

A vagyonőrök állami szintű képzése nem felel meg az általunk megfogalmazott szakmai elvárásoknak. Papírt ugyan ad, de a mögötte lévő tudás kevés. Éppen ezért munkavállalóink általános, és az adott területre jellemző speciális képzésen is átesnek. Időszakos szakterületi képzéseinkhez részletes oktatóanyagot biztosítunk, illetve a képzést vizsgával zárjuk.

Megfelelő felszerelés nélkül nem lehet jó munkát végezni. Formaruhát, egyéb szükséges eszközt biztosítunk, valamint egyedülálló rádiókommunikációs rendszert alakítottunk ki, mely a kormányzati EDR rendszer „polgári” változata (MDR), és természetesen ez is vagyonőreink munkáját segíti.

A fent említett szakmai képzéseken túl a vagyonvédelemnek minden esetben eleme a   távfelügyelet, ami azt jelenti, hogy őreinket a központi ügyeletünk táveléréssel is ellenőrzi. A központi ügyelet munkatársait pedig egy külsős független csoport kontrollálja („őrizzük az őrzőket”). Így a többszörös ellenőrzés valóban minimálisra csökkenti az esetlegesen előforduló hibákat.