Röviden

Biztosan mindenki találkozott már érdekes írásképekkel és elgondolkozott azon, vajon milyen személyiség lehet a kézírás készítője. A grafológia részben erre ad választ, különböző területeket vizsgálva. Az igazságügyi írásszakértő munkája mást céloz, egy-egy aláírás esetében tud állást foglalni abban a tekintetben, hogy vajon eredeti-e az aláírás vagy hamisított.

A biztonság szempontjából sok paramétert érdemes vizsgálni. Ha munkaerőkiválasztás a cél, akkor megnézzük, mennyire csapatjátékos a jelölt, hogyan dolgozik, mennyire megbízható. Vezetőkiválasztásnál fontos a motiváció, a konfliktuskezelés, a döntéshozatal. Egy jó szakvélemény nagy segítség lehet a lojalitásvizsgálatok során is.

Amennyiben többet szeretne megtudni leendő munkatársáról, javasoljuk írásképének beható vizsgálatát.

Részletesebben

A grafológia, mint a munkaerő-kiválasztás egyik segédeszköze

Egy pozíció sikeres betöltésének feltétele, hogy az adott munkakör elvárásai és a jelölt képességei minél jobban lefedjék egymást. Nem könnyű feladat a HR-eseké, hiszen sok esetben rajtuk múlik a cég eredményes működése. Napjainkban, a különböző „tréningeken” edzett jelöltek kezdetben akár meg is téveszthetik a munkaadót egy-egy profi módon összeállított önéletrajzzal, illetve az állásinterjún előadott betanult szöveggel. A grafológia azonban azonnal leleplezi a hamisságot, hiszen egy rendezett, „gyöngybetűs” írás is takarhat lassú felfogású, kényszeres személyiséget, míg a „macskakaparás” kiváló szellemi kapacitású, kreatív egyéniséget.

Miben tud segíteni a grafológiai (íráskép-) vizsgálat?

Alapvetően a munkaadó által feltett, preferált kérdésekre válaszol. Ilyen például a munkamód vizsgálata, pl. az alaposság, precizitás, stressztűrőképesség, monotóniatűrés, az energiakészlet, a teherbírás, vagy a szociabilitás, mint az alkalmazkodás, lojalitás, jó kommunikációs képesség, megbízhatóság paraméterei. Bizonyos pozíciókban elengedhetetlen a mentális képességek szintjének, valamint az önmagához való viszonynak s az ezzel szorosan összefüggő döntési képességnek a vizsgálata.

Mindezekre képes rávilágítani, kiszűrni és akár táblázatszerűen (jól átláthatóan, összehasonlíthatóan) dokumentálni a grafológia.

Fontos azonban néhány dolgot megjegyezni:

  1. A grafológia (írásképvizsgálat) csak kiegészítője lehet az önéletrajz, a személyes interjúk, a különböző tesztek eredményeinek.  Együttesen határozzák meg a jelölt alkalmasságát az adott pozícióra.
  2. Mindig engedélyt kell kérni a munkavállalótól, hogy kézírását grafológiai vizsgálat alá vegyük.
  3. A vizsgálat eredményét először a munkavállaló ismeri meg, majd engedélyezi annak megismerését a munkaadó számára.

A munkaerő-kiválasztás protokollja tehát az alábbiak szerint alakul:

  1. Pályázati kiírás az adott pozíció betöltésére
  2. Önéletrajzok begyűjtése, rendszerezése, szelektálása
  3. Személyes elbeszélgetés (interjú) az önéletrajz alapján szóba jöhető jelöltekkel
  4. Intelligenciateszt íratása, melynek keretén belül alapvető kognitív és mentális képességeket mérünk (azokkal, akik megfeleltek az interjúk alapján)
  5. Motivációs levél íratása ellenőrzött körülmények között – alapvetően grafológiai céllal
  6. Grafológiai vizsgálat
  7. Eredmények összegzése, végleges munkaerő-kiválasztás

A sikeres kiválasztást évente érdemes kontrollvizsgálattal megerősíteni, esetleg korrigálni. Tudniillik a kézírás – noha alapvető vonásait tekintve állandó – időről időre az aktuális lelkiállapot hatására változik. Annak érdekében, hogy folyamatosan követhető legyen a munkavállaló pszichés jólléte, munkacsoportban elfoglalt helye, esetleges problémája, célszerű a vizsgálatokat rendszeresen ismételni és az előző eredményekkel összevetni.